Dlaczego operat szacunkowy jest ważny

Wiele osób dopiero w trakcie negocjowania kredytu na mieszkanie z bankiem dowiaduje się, że istnieje coś takiego jak operat szacunkowy. A to pojęcie, które warto znać, jeśli chce się korzystnie kupić nieruchomość.

Operat szacunkowy to wycena, na której bank opiera swoją opinię o wartości mieszkania. Przygotowuje ją rzeczoznawca majątkowy, który dobrze zna ceny nieruchomości w danej okolicy.

Wszystko to po to, by bank miał pewność, że po pierwsze, kredytobiorcy jest potrzebne na zakup tyle pieniędzy, ile deklaruje, a po drugiej, że gdyby nie spłacał kredytu, to po sprzedaniu mieszkania bank otrzyma za nie co najmniej tyle, ile wynosił kredyt wraz z odsetkami.

Przeczytaj również: Operat szacunkowy mieszkania

Dlaczego operat szacunkowy jest ważny?

Trzeba wiedzieć, że cena, jaka wyniknie z operatu szacunkowego, może być znacznie niższa niż cena faktyczna. Dzieje się tak dlatego, że operat bierze pod uwagę tylko suche dane dotyczące cen mieszkań w danej okolicy. Pobiera je zwykle z raportów, takich jak te na stronie https://sonarhome.pl.

Dzięki temu bank ma gwarancję, że za mieszkanie dostanie tyle, ile wynosi średnia cena rynkowa, a więc na nim nie straci. Problem pojawia się jednak, gdy mieszkanie znacznie odbiega od okolicznej średniej.

Jeśli dzielnica jest willowa i na sprzedaż jest ekskluzywna willa, cena wyliczona z operatu będzie faktyczna. Jednak odremontowane mieszkanie o wysokim standardzie w kamienicy może mieć wartość zaniżoną przez rzeczoznawcę, jeśli dookoła większość mieszkań jest o niskim standardzie.

Czy można samemu zlecić operat szacunkowy?

Zwykle bank zleca operat szacunkowy sam. Jeśli jednak klientowi bardzo zależy na rzetelnej wycenie i ma wątpliwości co do tego, że taka zostanie przeprowadzona na zlecenie banku, może też zamówić taką ekspertyzę samodzielnie. Ale uwaga – nie każdy rzeczoznawca jest uznawany przez bank. Warto zapytać o to rzeczoznawcę.

Niektóre banki publikują też na stronach listy osób, z którymi współpracują. W ten sposób uda się wybrać rzeczoznawcę, którego opinii bank zaufa. Niestety, zlecając ją samodzielnie, trzeba też osobiście za nią zapłacić.

Przeczytaj również: Jak znaleźć mieszkanie do kupienia