czujki dualne

Systemy alarmowe to coraz częściej wykorzystywane rozwiązania nie tylko w szeroko pojętym przemyśle, ale też w obiektach biurowych, domach i mieszkaniach. Dobry system alarmowy powinien być skuteczny, a także eliminować zjawisko fałszywych alarmów. Uniwersalnym rozwiązaniem łączącym w sobie te cechy są zyskujące na popularności czujki dualne. Co warto wiedzieć na ich temat?

W jaki sposób działają czujki dualne?

Działanie czujek dualnych opiera się na połączeniu dwóch metod detekcji. W tego typu systemach alarmowych wykorzystuje się zarówno technologię PIR, bazującą na podczerwieni pasywnej, jak również efekt Dopplera, czyli czujki mikrofalowe. Takie zestawienie technik detekcji umożliwia wykrywanie przez system alarmowy nie tylko wahań temperatury i zmian w zakresie promieniowania cieplnego, ale też wszelkich zmian w obrębie toru mikrofalowego, co umożliwia skuteczne wykrywanie wszelkich poruszających się obiektów. Działająca na tej zasadzie czujka dualna pozwala na detekcję zarówno kierunku, jak i szybkości ruchu.

“Do zalet tej technologii należy przede wszystkim skuteczne zapobieganie występowaniu fałszywych alarmów”. – Mówi przedstawiciel firmy ATLine, której specjalnością jest projektowanie nowoczesnych systemów alarmowych. – “Dzięki wykorzystaniu niezależnych od siebie torów detekcji, opierających się na dwóch różnych technologiach, możliwe jest skuteczne wykrywanie realnego zagrożenia. W przypadku czujek dualnych sygnał alarmowy generowany jest, w zależności od modelu, w momencie naruszenia jednej lub obu sekcji, co zwiększa precyzję całego systemu. Funkcjonalność tę można regulować – ustawiając AND (obie technologie) lub OR (alarm z dowolnej technologii).”

Oprócz tego czujki dualne cenione są ze względu na możliwość dokładnej detekcji na rozległym terenie oraz eliminację zjawiska martwej strefy.

Czujki dualne –zastosowanie

Czujki dualne znakomicie sprawdzają się jako niezależne rozwiązanie do ochrony poszczególnych obiektów i pomieszczeń, ale mogą zostać też zintegrowane z bardziej rozbudowanymi instalacjami monitoringu, tworząc efektywne systemy alarmowe. Doskonale sprawdzają się na zewnątrz budynków, np. na otwartych składowiskach czy elektrowniach, a także na terenach przemysłowych oraz wojskowych. Czujki dualne to również znakomite rozwiązanie do pomieszczeń zamkniętych, zwłaszcza wnętrz o wzmożonej cyrkulacji powietrza i z dodatkowymi źródłami ogrzewania, gdzie zastosowanie samej czujki PIR mogłoby wiązać się ze zjawiskiem powstawania fałszywych alarmów. W takich miejscach, jak np. salony i inne pomieszczenia w domach, biura, magazyny czy garaże, czujki dualne działają bardziej precyzyjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here