Czym charakteryzują się domy w stylu „nowoczesnej stodoły”?

W świecie architektury i wystroju wnętrz coraz częściej przewija się temat domów przygotowywanych w stylu nowoczesnej stodoły. Czym jest ten niezwykły trend i jakimi cechami charakteryzować się powinien budynek mieszkalny aby uznany został za utrzymany w modernistyczno-rustykalnym stylu?

Tym właśnie zagadnieniom przyjrzymy się w dzisiejszym materiale!

Jak twierdzą eksperci krakowskiego biura projektowego VOSTOK DESIGN, “nowoczesna stodoła” nie należy do najtańszych projektów zarówno jeżeli chodzi o projekt, budowę i urządzenie jak również o ich późniejsze utrzymanie. W kwestii wzniesienia nowoczesnej stodoły pamiętać musimy przede wszystkim że jej projekt zakłada dach dwuspadowy oraz ściany tworzące kształt prostokątnej bryły, a więc jest to zestaw rozwiązań obecnie dosyć rzadko spotykanych. Oznacza to konieczność wykonania projektu spersonalizowanego i odrzucenia wszystkich szablonowych planów budowli jakie przedstawiać nam mogą architekci oraz biura projektowe. Co więcej, budynek przypominający stodołę legitymuje się niezbyt satysfakcjonującymi parametrami cieplnymi, a więc musimy być gotowi ponieść dodatkowe koszty na jego dodatkowe docieplenie a w zimie – także dogrzanie. Ciepło z takiego budynku ucieka znacznie szybciej, natomiast utrzymanie satysfakcjonującej temperatury jest o wiele trudniejsze niż w przypadku domów standardowych.

Budżet przygotować musimy także na dodatkowe wydatki związane z nabyciem odpowiednio stylizowanego wyposażenia, a więc wysoce nowoczesnych gadżetów, minimalistycznych mebli, a także elementów dekoracyjnych pochodzących z minionej epoki oraz niemalże natychmiast przywodzących na myśl wiejską sielankę. Niektórych czytelników zaskoczy zapewne fakt, że to właśnie te ostatnie osiągają na serwisach aukcyjnych i w sklepach stacjonarnych najwyższe ceny, bowiem postrzegane są one jako antyki posiadające własną duszę oraz mogące posiadaczowi opowiedzieć niejedną historię. To, co kiedyś użytkowane było jako standardowe wyposażenie wiejskiego domu lub stodoły w dniu dzisiejszym stanowi istny skarb, za który kolekcjonerzy tego typu przedmiotów są w stanie zapłacić setki jeżeli tysiące złotych.

Czy jednak warto? Zdaniem posiadaczy tego typu przybytków oraz osób będących w trakcie przerabiania swojego budynku mieszkalnego na nowoczesną stodołę – jak najbardziej tak. Nic bowiem nie jest w stanie zastąpić tej zapierającej dech w piersiach harmonii pomiędzy nowoczesnością i technologią a spokojem, sielanką i wiejskim ciepłem, za którym zapewne tęskni wiele osób, które w pewnym momencie swojego życia postanowiły opuścić rustykalną kolebkę by wyruszyć na podbój wielkiego świata. Dysponując odpowiednio zasobnym portfelem nie musimy już wybierać – możemy połączyć ze sobą te dwa niezwykłe miejsca, czerpać z obydwu jednocześnie eliminując towarzyszące im w codziennym życiu problemy. Oto właśnie sposób na stworzenie swojej własnej małej idylli, pięknego miejsca, które przywodzi na myśl wspaniałą beztroskę lat dziecinnych i łączy ją ze wszystkimi niezbędnymi oraz wysoce komfortowymi przedmiotami, bez których w dwudziestym pierwszym wieku po prostu nie wyobrażamy sobie życia.