Czy płyty betonowe na podjazd muszą być nudne?

Elementem posesji, który narażony jest na największy poziom eksploatacji, jest podjazd do garażu. Betonowe płyty, z których jest wykonany, muszą być w stanie wytrzymać codzienny nacisk kilkutonowych samochodów i nawet najcięższe warunki pogodowe. Jednocześnie jest to miejsce bardzo widoczne – nawet z zewnątrz działki. Musi więc utrzymywać wysoki poziom estetyki, który jest w bezpośredni sposób związany z trwałością. Jak współczesne trendy odpowiadają na te potrzeby?

Dlaczego minimalistyczne płyty betonowe?

Wygląd płyt betonowych na podjazd musi współgrać z najbliższym otoczeniem – ogrodem, bryłą domu. Ponieważ w ostatnich latach dostrzegamy wyraźnie modę na architekturę minimalistyczną, opartą na geometrycznych kształtach, swoje odzwierciedlenie ma to w trendach dotyczących elementów stosowanych do zbudowania podjazdu. Tak popularna w latach dziewięćdziesiątych i na początku pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku eurokostka ustąpiła pola rozległym płytom o prostokątnym kształcie. Jest to forma najbardziej neutralna estetycznie, która sprawdzi się również przy bardziej klasycznych budynkach. 

Choć większość z płyt betonowych stosowanych na podjazd wciąż ma kolor szary, coraz częściej występują odmiany wielobarwne, które zmieniają nieco swój wygląd pod wpływem oświetlenia. Mogą one przyjmować na przykład odcień perłowy czy nawiązujący do lastriko. 

Jakie cechy powinny mieć płyty betonowe na podjazd?

Praktyczny i ładny podjazd nie zależy wyłącznie od rodzaju płyt betonowych. Bardzo ważne jest również racjonalne zagospodarowanie okolicznej przestrzeni. Takie, które pozwoli w wygodny sposób wykonywać przydomowe obowiązki. Szczególnie istotne jest wzięcie pod uwagę ewentualnych problemów spowodowanych przez warunki pogodowe, przede wszystkim intensywne opady deszczu i śniegu. Płyty betonowe na podjazd muszą być odporne na nacisk, więc ich grubość powinna wynosić przynajmniej osiem centymetrów (minimum dwanaście, jeśli z podjazdu będa korzystać samochody ciężarowe). Przed powstawaniem wykwitów wapiennych i blaknięciem chronią laminowane powierzchnie płyt. Nie pozwalają one również na powstawanie trwałych zanieczyszczeń, co ma ogromne znaczenie przy niebezpieczeństwie wycieku benzyny i oleju. Zabezpieczone w ten sposób płyty betonowe na podjazd możemy skutecznie umyć zmoczoną szmatką. 

Podsumowanie

Trwałe i estetyczne płyty betonowe na podjazd pomogą podkreślić walory znajdującego się w pobliżu domu i stworzyć tym samym wspólną przestrzeń z charakterem. Warto zadbać o to, by była ona interesująca, spójna i różna od sąsiadujących z nią posesji. Tylko nowoczesne płyty betonowe pozwolą uzyskać naprawdę oszałamiający efekt!