Do czego służą polietylenowe studzienki rewizyjne

Wyposażenie infrastruktury kanalizacyjnej w studzienki rewizyjne to podstawa zapewnienia jej odpowiedniej skuteczności i sprawności. Do czego służą polietylenowe studzienki rewizyjne?

Czym są studzienki rewizyjne i po co się je stosuje?

Studzienki rewizyjne, inaczej zwane kontrolnymi, to studzienki, które służą głównie do monitorowania sprawności przewodu kanalizacyjnego. Do studzienki rewizyjnej można wejść w celu przeprowadzenia kontroli przewodu kanalizacyjnego lub dokonywania ewentualnych napraw.

Gdzie montuje się studzienki rewizyjne?

Studzienki rewizyjne instaluje się zwykle na przewodzie kanalizacyjnym, głównie w miejscach:

  • połączeniu lub rozgałęzień przewodów na granicy nieruchomości,
  • przy każdej zmianie kierunku przepływu,
  • zmian średnic,
  • zmian spadków kanału.

Studzienki rewizyjne – rozwiązania materiałowe

Trzeba dokonać wyboru odpowiedniego rozwiązania, które będzie dostosowane do warunków funkcjonowania w konkretnym miejscu, zwłaszcza warunków technicznych. Sytuacja komplikuje się ze względu na różnorodność oferty studzienek. Dotyczy to zwłaszcza różnic w zakresie średnic, jak i rozwiązań materiałowych oraz konstrukcyjnych w poszczególnych grupach.

Producenci oferują studzienki rewizyjne z betonowych kręgów. W tej kategorii do wyboru są studzienki z betonu tradycyjnego lub chemicznego, np. polimerobeton. Rzadko stosuje się natomiast studzienki metalowe, wykonane głównie z żeliwa sferoidalnego lub stalowych blach powlekanych.

Duże znaczenie mają parametry i cechy wyróżniające konkretne wyroby. Wyboru najlepiej dokonać świadomie, dlatego warto poznać czym wyróżniają się polietylenowe studzienki rewizyjne.

Polietylenowe studzienki rewizyjne

Studzienki rewizyjne z polietylenu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Gwarantują stuprocentową szczelność. Można je stosować na terenach narażonych na duże obciążenia, jak np. pasie drogowym. Tworzywo polietylenowe jest odporne na działanie wszelkich substancji żrących, agresywnych ścieków, wód gruntowych, sprawdza się nawet w skażonym i zanieczyszczonym gruncie. Materiał wyróżnia się także dużą odpornością na ścieranie. Testy i badania pokazują, że polietylen okazuje się trwalszy od betonu. Studzienki z polietylenu wytwarzane metodą rotoformowania mogą być stosowane na terenach z ryzykiem szkód górniczych. Wersje wzmocnione nadają się do stosowania na terenach od I do IV kategorii szkód górniczych, do głębokości nawet 5,3 m.

Polietylenowe studzienki rewizyjne są odporne na niskie temperatury. Nie są podatne na korozję chemiczną. Są wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie wymagają wielokrotnych konserwacji. Studzienki rewizyjne z tworzywa PE są niezwykle lekkie. Nadają się do montażu w trudnych warunkach terenowych, a instalacja w takich warunkach jest nieskomplikowana. Ponadto tworzywo podczas eksploatacji nie przyczynia się w żaden sposób do zanieczyszczeń środowiska.

Montaż polietylenowych studni rewizyjnych jest łatwy i nie wymaga stosowania ciężkiego sprzętu, przez co koszty inwestycji nie są wysokie, a trzeba pamiętać, że studnie rewizyjne są podstawą, jeśli chodzi o kontrole i wszelkie konieczności napraw w przewodach kanalizacyjnych, dlatego nie należy z nich rezygnować.

Źródło:  Elplastplus – studnie wodomierzowe