budowa domu

Rynek nieruchomości cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. Polacy chętnie kupują na własność mieszkania, których ceny stale rosną. W cenie mieszkania możemy jednak postawić własny dom na przedmieściach, o większym metrażu i z pięknym ogródkiem. Posiadanie własnego domu to oznaka niezależności oraz komfortu. Jaki metraż wybrać, aby mieszkało się wygodnie?

Budowa domu to dla większości z nas spełnienie jednego z największych marzeń. Po co cisnąć się w małym mieszkaniu na nowym osiedlu skoro możemy postawić dom na przedmieściach z czterema pokojami, dwiema łazienkami, garderobą czy pralnią. A do tego możemy mieć własny wymarzony ogródek. Przed rozpoczęciem budowy domu warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań, dzięki czemu dom będzie służył latami. Pamiętajmy, że nie tylko wygląd jest najważniejszy. Bardzo istotna jest wygoda i funkcjonalność, dlatego przy wyborze projektu zwróćmy uwagę na rozkład pomieszczeń oraz odpowiedni metraż. Podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze wielkości domu.

Metraż domu a wielkość działki

Zarówno kształt jak i metraż domu powinien być dostosowany do wielkości działki i ukształtowania jej terenu. Jeśli zakupiona przez nas działka jest mała lub wąska, najlepszym wyborem będzie postawienie domu z piętrem lub poddaszem użytkowym. Jeżeli działka jest duża, wówczas możliwości jest bardzo wiele. Jeżeli zależy nam na dużym metrażu, a z drugiej strony chcemy, aby nasz dom był energooszczędny, idealnym rozwiązaniem będą domy pasywne Koszalin, które pomogą nam zmniejszyć wydatki ponoszone na eksploatacje i dodatkowo chronić będą środowisko naturalne.

Metraż domu a liczba domowników

Wybierając idealny projekt domu, warto zdecydować się na większy metraż, zwłaszcza, gdy mamy dzieci lub jesteśmy na etapie ich planowania albo, jeżeli chcemy w przyszłości zamieszkać i opiekować się naszymi rodzicami. Domy o powierzchni około 100 do 140 m2 posiadają najczęściej 3 pokoje, salon, dwie łazienki, dlatego będą idealne dla rodziny trzy lub czteroosobowej. Jeżeli domowników jest więcej, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą domy powyżej 140 m2. Warto skusić się na większe mieszkanie, jeżeli zależy nam na komforcie domowników i funkcjonalności a także, jeżeli marzymy o oddzielnej garderobie, pralni, spiżarni czy innych pomieszczeniach użytkowych. Jeżeli zostanie nam jeden czy dwa pokoje, które nie są zagospodarowane, możemy wykorzystać je, jako gabinet lub pokoje gościnne.

Koszty i użytkowanie domu

Przed wyborem idealnego projektu domu oszacujmy dokładnie koszty jego budowy, aby nie okazało się, że budowa dużo przewyższy nasz budżet i nie będzie nas stać na taki dom. 

“Jeżeli chcemy zminimalizować wydatki ponoszone w związku z użytkowaniem budynku i zależy nam na niskich kosztach ogrzewania idealnym wyborem będą energooszczędne gotowe domy z drewna lub domy pasywne, dzięki którym możemy zmniejszyć wydatki ponoszone na eksploatacje a dodatkowo zadbać o środowisko naturalne” – mówi ekspert z firmy Gotowe domy drewniane ITS, która zajmuje się budową domów o konstrukcji drewnianej. 

Zgodnie z powyższym, warto już w trakcie budowy domu zastanowić się nad zmniejszeniem wydatków w przyszłości i zainwestować w energooszczędne materiały, które będą inwestycją w nasz nowy dom.