Bramy i furtki – jaką wybrać

Brama i furtka to nieodłączne elementy ogrodzenia, które chroni posesję. Ich dobór nie powinien być dziełem przypadku. Dobrze zaplanowany wyjazd z posesji znacznie ułatwia jej opuszczanie i do tego jest bezpieczny.

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju bramy i furtki. Mogą być one wykonane z różnych materiałów i nawiązywać do różnych stylów. Ostatnio na przykład bardzo popularne są bramy i furtki panelowe, ponieważ ogrodzenie panelowe jest coraz częściej montowane na posesjach. Takie ogrodzenie można łatwo kupić, bo oferuje je coraz więcej producentów (np. firma Mati-Met) i do tego można łatwo je zamontować. Zanim jednak zacznie się taki montaż, należy dobrze zaplanować wyjazd z posesji oraz dobrać odpowiednią bramę i furtkę.

 

Gdzie powinny być usytuowane bramy i furtki?

Kluczowa decyzja przy montażu każdego ogrodzenia dotyczy usytuowania bramy i furtki. W wielu przypadkach ich lokalizację wymusza ukształtowanie terenu i już istniejąca infrastruktura (np. sąsiedztwo drogi). Niekiedy jednak mamy większą swobodę. Wtedy najlepiej umieścić bramę wyjazdową naprzeciwko garażu, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Gdy działka jest duża, warto zamontować także drugą bramę gospodarczą lub furtkę prowadzącą na przykład do ogrodu.

 

Bramy i furtki – rozmiar

Nie będzie zapewne zaskoczeniem dla nikogo stwierdzenie, że im szersza brama i furtka, tym lepiej, bo wygodniej. Należy na to zwrócić uwagę, szczególnie gdy mamy duży samochód lub przewidujemy, że na posesję mogą wjeżdżać duże samochody (np. auto asenizacyjne przy braku kanalizacji). Nie można również zapominać, że przepisy prawa określają minimalne rozmiary bramy wjazdowej i furtki. Ta pierwsza nie powinna być węższa niż 2,4 metra. Tak naprawdę jednak odpowiedni komfort wjazdu zapewnia brama o szerokości co najmniej 3 metrów.

 

Jaki rodzaj bramy i furtki wybrać?

Bez względu na to, jaki rodzaj ogrodzenia zostanie zamontowany, trzeba zastanowić się nie tylko nad szerokością bramy i furtki, ale również nad ich rodzajem. W przypadku furtek coraz chętniej montowane są modele z elektrozaczepem i domofonem.

Jeśli natomiast chodzi o bramy, można wybierać między modelami rozwiernymi (jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe) lub przesuwnymi. Nie zawsze wybór odpowiedniego rozwiązania wynika z upodobania właściciela posesji, czasami wynika z wielkości posesji i jej ukształtowania. Brama rozwierna musi otwierać się do środka posesji, dlatego wymaga więcej miejsca. Gdy takiego miejsca brak, najlepiej wybrać bramę przesuwną. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że do tego potrzebne jest odpowiednie miejsce wzdłuż ogrodzenia.

Bramy i furtki to kluczowe elementy każdego ogrodzenia. Dobre zaplanowanie takich elementów zwiększy komfort wjeżdżania i wyjeżdżania z posesji, a do tego zapewni przy tym bezpieczeństwo.