Bezpieczeństwo instalacji grzewczej — na co należy zwracać uwagę

Bezpieczeństwo w domu czy mieszkaniu jest sprawą priorytetową – co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Dlatego też należy zadbać o to, aby instalacja grzewcza spełniała najwyższe normy, ponieważ tylko wtedy możemy być spokojni o zdrowie oraz życie naszych najbliższych. Na co więc należy zwrócić baczną uwagę, by ogrzewanie naszych domów było bezpieczne i działało bezawaryjnie? Sprawdźmy?

Czujnik wyciągu kominowego

Czujnik wyciągu kominowego

Każdy kocioł podpięty pod instalację centralnego ogrzewania powinien posiadać czujnik ciągu kominowego, który wyłącza kocioł, kiedy komin jest zatkany lub w jakiś sposób niedrożny. Wyjątek stanowią jedynie instalacje grzewcze oparte o pompy ciepła, ponieważ w ich przypadku komin nie jest konieczny. Pompa ciepła Gazuno pozwala czerpać z energii odnawialnej, dzięki czemu oszczędności na ogrzewaniu sięgają nawet 40%. We wszystkich innych typach instalacji konieczny jest drożny komin.

Analiza spalin

Przed docelowym włączeniem całej instalacji grzewczej warto przeprowadzić analizę spalin, która odpowie nam na pytanie, czy proces spalania przebiega sprawnie oraz skutecznie. Najlepiej, aby taki pomiar został wykonany przez instalatora, który dysponuje odpowiednim przyrządem pomiarowym i ma stosowne uprawnienia potwierdzające znajomość zamontowanych w naszej kotłowni urządzeń.

Bieżąca kontrola temperatury

Kocioł gazowy, węglowy oraz każdy inny pracują poprawnie w określonych przedziałach temperaturowych, które należy znać. Znaczące obniżenie temperatury kotła lub jej podwyższenie świadczy o nieprawidłowym spalaniu i może doprowadzić do trwałej awarii urządzenia. Każdy kocioł posiada stosowny termometr, dzięki któremu możemy kontrolować bieżącą temperaturę i interweniować, jeśli dzieje się coś nieprawidłowego.

Bieżąca kontrola temperatury

Ciśnienie w instalacji grzewczej

Gazowe kotły kondensacyjne oraz innego rodzaju źródła ogrzewania powinny być wyposażone w wysokiej skuteczności zawór bezpieczeństwa, który gwarantuje zachowanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Kiedy ciśnienie wody przekracza możliwą wartość maksymalną dla danego urządzenia, zawór otwiera się automatycznie i obniża je, uwalniając część wody z obiegu. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie taki zawór w naszej instalacji się znajduje i okresowo sprawdzać jego sprawność. To zapewni nam bezpieczeństwo w razie ewentualnej awarii.

Inne czynności kontrolne, które warto przeprowadzać

Okresowe kontrole sprawności instalacji grzewczej w naszym mieszkaniu czy domu powinniśmy na stałe wprowadzić do rocznego grafika. Ich koszt oraz czas, jaki na nie poświęcimy, jest niczym, w obliczu faktu, że mogą nas one skutecznie uchronić przed awarią, która najpewniej pojawi się w najbardziej niepożądanym momencie w roku np. w środku srogiej zimy.

Warto przeprowadzać regularnie zarówno próby szczelności instalacji, jak i sprawdzenie działania poszczególnych zaworów termostatycznych oraz instalacyjnych. Ważne jest także skontrolowanie wszystkich działających w systemie pomp. Podczas takiego przeglądu należy także zwrócić uwagę na możliwe uszkodzenia mechaniczne, jakie nastąpiły podczas pracy oraz korozję poszczególnych elementów systemu. Najlepiej raz w roku zlecić tego rodzaju przegląd sprawdzonym fachowcom, aby zapewnić bezpieczeństwo i spokój sobie oraz bliskim w sezonie grzewczym.