plyty-betonowe

Beton architektoniczny jest bardzo chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz ze względu na jego uniwersalny charakter. Dobrze prezentuje się w połączeniu zarówno z surowcami takimi jak drewno, wiklina – rattan czy też bambus nadając nieco surowości tym materiałom, jak i industrialnymi teksturami – szkłem, metalem i surowym murem.

Wszechstronny beton

Nawet w niedalekiej przeszłości beton kładło się na ścianach metodą tradycyjną, co wymagało zatrudnienia wykonawcy ze sporym doświadczeniem w realizowaniu tej czynności, a na rezultat trzeba było poczekać do całkowitego związania masy oraz zdjęcia szalunków.
Obecnie położenie betonu architektonicznego jest łatwiejsze – dostępne są w sprzedaży gotowe płyty betonowe, których umieszczenie na ścianie wymaga pewnej wprawy, ale jest zdecydowanie łatwiejsze niż wylewka, a efekt jest widoczny od razu po zakończeniu prac.
Designerzy projektują beton architektoniczny w pomieszczeniach każdego rodzaju. Można go zobaczyć w salonach, jadalniach, sypialniach, hallach, kuchniach i łazienkach zestawiony z równym powodzeniem z miękkimi i puszystymi dywanami, jak i kamiennymi posadzkami.

Oryginalny beton czy gipsowa imitacja?

Konkurencją dla tafli wykonanych z betonu są gipsowe płyty imitujące beton architektoniczny. Wizualnie trudno odróżnić niewprawnemu oku imitację od oryginału, co przemawia na korzyść płyt gipsowych, podobnie jak ich cena i waga.
Autentyczny beton jest ciężki, może być więc stosowany jedynie na solidnych ścianach wykonanych ze stabilnych materiałów. Na ściany gipsowo-kartonowe nadaje się tylko pod warunkiem ich odpowiedniego wzmocnienia, inaczej niż gipsowe imitacje płyt betonowych, które można montować z powodzeniem również na ściankach lekkich.
Prawdziwy beton architektoniczny ma jednak tę zaletę, że jest wodoodporny, co pozwala na stosowanie go na ścianach nad wannami czy w prysznicach. Gipsowe tafle betonopodobne, nawet te zaimpregnowane nadają się z ledwością do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, ale wykluczone jest lokowanie ich wszędzie tam, gdzie narażone będą na bezpośrednie działanie wody.

Zdjęcie pochodzi ze strony tralbet.pl