plyty-betonowe

Beton architektoniczny jest bardzo chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz ze względu na jego uniwersalny charakter. Dobrze prezentuje się w połączeniu zarówno z surowcami takimi jak drewno, wiklina – rattan czy też bambus nadając nieco surowości tym materiałom, jak i industrialnymi teksturami – szkłem, metalem i surowym murem.

Wszechstronny beton

Nawet w niedalekiej przeszłości beton kładło się na ścianach metodą tradycyjną, co wymagało zatrudnienia wykonawcy ze sporym doświadczeniem w realizowaniu tej czynności, a na rezultat trzeba było poczekać do całkowitego związania masy oraz zdjęcia szalunków.
Obecnie położenie betonu architektonicznego jest łatwiejsze – dostępne są w sprzedaży gotowe płyty betonowe, których umieszczenie na ścianie wymaga pewnej wprawy, ale jest zdecydowanie łatwiejsze niż wylewka, a efekt jest widoczny od razu po zakończeniu prac.
Designerzy projektują beton architektoniczny w pomieszczeniach każdego rodzaju. Można go zobaczyć w salonach, jadalniach, sypialniach, hallach, kuchniach i łazienkach zestawiony z równym powodzeniem z miękkimi i puszystymi dywanami, jak i kamiennymi posadzkami.

Oryginalny beton czy gipsowa imitacja?

Konkurencją dla tafli wykonanych z betonu są gipsowe płyty imitujące beton architektoniczny. Wizualnie trudno odróżnić niewprawnemu oku imitację od oryginału, co przemawia na korzyść płyt gipsowych, podobnie jak ich cena i waga.
Autentyczny beton jest ciężki, może być więc stosowany jedynie na solidnych ścianach wykonanych ze stabilnych materiałów. Na ściany gipsowo-kartonowe nadaje się tylko pod warunkiem ich odpowiedniego wzmocnienia, inaczej niż gipsowe imitacje płyt betonowych, które można montować z powodzeniem również na ściankach lekkich.
Prawdziwy beton architektoniczny ma jednak tę zaletę, że jest wodoodporny, co pozwala na stosowanie go na ścianach nad wannami czy w prysznicach. Gipsowe tafle betonopodobne, nawet te zaimpregnowane nadają się z ledwością do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, ale wykluczone jest lokowanie ich wszędzie tam, gdzie narażone będą na bezpośrednie działanie wody.

Zdjęcie pochodzi ze strony tralbet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here