Aranżacja łazienki - jak zaplanować, skąd brać pomysły?

Musisz zaprojektować łazienkę, lecz nie masz żadnych pomysłów, jak to zrobić? Nie przejmuj się – choć może się wydawać, że aranżacja tego pomieszczenia jest prosta, w praktyce może nastręczać wiele problemów. Jednak z naszymi wskazówkami stanie się to o wiele łatwiejsze.

Gdzie szukać pomysłów na aranżacje łazienki?

Zacznijmy od najprostszej kwestii, czyli od tego, skąd czerpać pomysły. I tu możliwości jest sporo. Dostępnych jest wiele magazynów wnętrzarskich, zarówno w tych w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. W sieci pojawia się coraz więcej serwisów poświęconych aranżacji, tam znajdziesz mnóstwo porad. Ale czasami są one zbyt ogólne. Co wtedy robić?

Mamy dla Ciebie dwa mniej oczywiste źródła. Pierwsze z nich to blogi, niekoniecznie te o tematyce wnętrzarskiej. Znajdziesz na nich metamorfozy różnych pomieszczeń, również łazienki. Wtedy na „żywym organizmie” sprawdzisz, jak sprawdzają się niektóre rozwiązania. Najczęściej wpisy przedstawiają remont niedużej łazienki, w bloku, która pewnie do złudzenia przypomina Twoją.

Możliwa jest również aranżacja łazienki z pomysłami salonu łazienek Bellamica – wystarczy odwiedzić ten sklep, by przekonać się, jak na żywo prezentują się poszczególne projekty. Można przy okazji porozmawiać ze sprzedającymi, którzy doradzą w kwestii wyboru poszczególnych produktów. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które nie posiadają wyobraźni przestrzennej i muszą wszystko zobaczyć oraz dotknąć, by móc przełożyć to na własne „podwórko”.

Aranżacja łazienki w praktyce

Łazienka, jak każde inne pomieszczenie, powinna być podzielona na strefy. Mowa tu o strefie kąpielowej, toaletowej oraz umywalkowej. Tyle teorii, teraz praktyka. O ile nie masz do dyspozycji dużego pokoju kąpielowego, to taki sztywny podział jest niemożliwy do zrealizowania, ponieważ strefy te będą się ze sobą mieszać.

Najważniejsze to zacząć od urządzeń sanitarnych oraz niezbędnych sprzętów. Zwykle jest tak, że rozmieszczenie instalacji wpływa na to, gdzie stanie wanna lub prysznic, ubikacja, umywalka, a nawet pralka. I Ty możesz nie mieć na to wpływu. Ale…

Kilkoma sposobami zaoszczędzisz miejsce i zyskasz przestrzeń na dodatkowe półki/szafki. Jak? Możesz wybrać pralkę o mniejszej ładowności, a co za tym idzie, bardziej kompaktową lub… pralkę w zabudowie! Umywalka nablatowa nie zabierze Ci przestrzeni pod szafką, a więc będzie jeszcze jedno miejsce do przechowywania.

Natomiast prysznic bez brodzika, czyli kabina walk in sprawi, że pomieszczenie optycznie będzie wydawać się większe. I jak zgodnie twierdzą osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie, jej sprzątanie stanie się znacznie łatwiejsze.

Styl aranżacji łazienek

W tym obszarze mamy jedną, nie zawsze tak oczywistą, radę. Wystrój musi być dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie/dom. I choć to brzmi jak banał, to często wiele osób o łazience myśli jak o całkowicie odrębnym pomieszczeniu i decyduje się na szaloną lub… nudną aranżację.

Warto się trzymać tej samej kolorystyki czy wzornictwa. Można też w łazience zastosować kilka rozwiązań aranżacyjnych, jak np. beton architektoniczny połączony z drewnem, czy drewno z kafelkami. To jednocześnie prosty sposób na wizualne oddzielenie stref, nawet w niewielkiej łazience.

Na koniec nie zapomnij o wyposażeniu, które usprawnią korzystanie z łazienki. To m.in. stojak pod prysznic czy pojemniki do szuflad, które ułatwią przechowywanie kosmetyków, biżuterii czy nawet środków czystości.