Antyczne stoliki — czy pasują do nowoczesnych wnętrz?

Mówi się, że antyki to meble z duszą. Starannie wykonane, z dobrej jakości materiałów, utrzymane w stylu panującym w konkretnej epoce zdecydowanie wyróżniają się wśród tego, co proponuje obecnie większość sklepów wnętrzarskich. Tylko czy da się połączyć miłość do antyków z nowoczesną aranżacją?

Moda na antyki a nowoczesne wnętrza

Choć w aranżacji wnętrz dominują minimalistyczne, nowoczesne formy i rozwiązanie, to moda na antyki nie przemija. Coraz częściej… łączy się oba te style, tworząc harmonijną całość. Jak to jest możliwe?

Industrialne wnętrza, choć efektowne, często sprawiają wrażenie chłodnych, nieprzytulnych, jakby nikt w nich nie mieszkał. Antyki, będące ich całkowitym przeciwieństwem, nadają jednocześnie charakteru, jak i… domowej atmosfery. Trzeba tylko dobrze wszystko ze sobą skomponować. A jak? O tym za chwilę.

Zanim zaczniesz planować aranżację, zastanów się, jakie meble będziesz chciał zakupić w sklepie z antykami. Od razu podpowiadamy, że trudności może sprawić spójne zestawienie kanapy w stylu ludwikowskim z betonem i szkłem. Ale już ozdobny, mocny stół będzie idealnie pasować do transparentnych krzeseł. Więc jak widzisz, to wcale nie musi być takie trudne, a antyczne stoliki porównasz na www.antiquebeauty.eu. Dzięki temu od razu sprawdzisz, co powinno pasować do Twoich wnętrz.

Jak połączyć antyki z nowoczesnym wnętrzem?

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do kilku jasnych, prostych zasad. Jakich? Przede wszystkim postaw na maksymalnie dwa, trzy antyki. Tak jak wspominaliśmy, najprościej będzie dobrać stolik, ale też kredens czy krzesła.

Jednak to nowoczesny styl powinien przeważać. Dlaczego? Ponieważ antyki są na tyle efektowne, wyróżniają się na tle prostych form, że mogłyby łatwo zdominować przestrzeń oraz ją przytłoczyć. Szczególnie że najczęściej mowa jest tu o ciężkich, masywnych kształtach.

Warto też pamiętać o tym, żeby dodatki były w nowoczesnym stylu. Zamiast dużego obrazu w dekoracyjnej ramie, można wykorzystać plakaty lub ozdobne… litery.

Ważne jest także, aby zadbać o jednolite tło. Ściany w stonowanym kolorze, firany, które w delikatny sposób rozprowadzają światło.

A przy tym wszystkim nie można zapomnieć o funkcjonalności. Warto kupować antyki w sprawdzonych w sklepach, w których sprzedawca doradzi, jak o nie dbać, by nie zostały uszkodzone podczas codziennego użytkowania.

Klasyczne wnętrze z nowoczesnymi dodatkami

Na koniec mamy jeszcze jedną propozycję dla osób, które nie dość, że lubią nietypowe rozwiązania, to jeszcze miłość do antyków jest u nich silniejsza, niż do nowoczesnych aranżacji. We wnętrzu mogą przeważać klasyczne rozwiązania i antyczne meble, a całość warto odświeżyć przy pomocy nowoczesnych dodatków, które dodatkowo sprawią, że pokoje nabiorą lekkości.

Co mamy na myśli? Przykładowo, kanapę w stylu Art Deco, a przy niej szklany stolik w metalowej ramie. Wspomniany wcześniej drewniany stolik, a do niego transparentne, plastikowe krzesła. Galerię obrazów, między którymi znajdują się nowoczesne grafiki.

I co ciekawe, o wiele prościej jest wprowadzić nowoczesność do klasycznego wnętrza, niż stworzyć nowoczesny projekt z antycznymi meblami. Dlatego zastanów się, które rozwiązanie mocniej do Ciebie przemawia.