piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoradnikiAdaptacja gotowego projektu - o czym należy wiedzieć?

Adaptacja gotowego projektu – o czym należy wiedzieć?

Adaptacji wymaga każdy gotowy projekt budowy domu. Pozwala ona na zaadaptowanie go do parametrów konkretnej działki. Bez przeprowadzenia adaptacji, nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Na czym polega adaptacja?

Adaptacja umożliwia realizacje gotowego projektu na określonej działce. Proces ten obejmuje sprawdzenie m.in. ukształtowania terenu, nośności gruntu czy położenia względem stron świata. Konieczne jest również odpowiednie dostosowanie projektu do przepisów lokalnych. Na podstawie zebranych informacji, w projekcie nanoszone są poprawki umożliwiające jego pomyślną realizację. Adaptacja musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Dokonywaniem zmian w projekcie może się zająć jedynie osoba, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami projektowymi. Konieczne jest również posiadanie zaświadczenia o przynależności do Izby Inżynierów Budownictwa lub Architektów. Poprawki nanoszone są na gotowe projekty domów kolorem czerwonym, za pomocą trwałej techniki graficznej. Jeżeli jest to odpowiednio uzasadnione, adaptacja może również zawierać aneks z zamiennymi grafikami.

Jakie etapy obejmuje adaptacja?

Adaptacja gotowego projektu obejmuje część obowiązkową i nieobowiązkową. W pierwszym przypadku, warunkiem koniecznym jest odpowiednie dostosowanie gotowego projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji dotyczącej warunków zagospodarowania i zabudowy terenu. Koncepcję trzeba dostosować do stref obciążeń konstrukcyjnych. Obowiązkowa część adaptacji obejmuje przygotowanie projektu zagospodarowania działki, włącznie z mapą geodezyjną. Należy też dysponować odpowiednimi uzgodnieniami, pozwoleniami oraz innymi wymaganymi dokumentami. Koniecznym etapem jest również przejęcie funkcji projektanta budynku przez osobę adaptującą. W części nieobowiązkowej, zawarte są przede wszystkim życzenia inwestora. Dotyczy to np. kwestii liczby i usytuowania okien, zmian funkcjonalnych, poszerzenia budynku czy dobudowania podpiwniczenia.

Jaki jest zakres dopuszczalnych zmian?

Wszystkie gotowe projekty rezydencji, domów jednorodzinnych oraz innych budynków objęte są prawem autorskim. W ich obrębie można jednak dokonywać pewnych modyfikacji. Zakres zmian określany jest w dokumentacji, dołączanej do każdego projektu. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek poprawek należy zatem sprawdzić, czy istnieje w ogóle taka możliwość. Lista udostępnianych zmian jest zwykle ściśle określona. Z reguły dotyczą one kwestii wymiarów fundamentów, stosowania określonych materiałów do budowy ścian i stropów, układu i liczby okien, detali dekoracyjnych, kolorystyki elewacji czy formy tarasu i podjazdu. Zmiany można przeważnie wprowadzać także w obrębie instalacji wodnej, gazowej, kanalizacyjnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania. Inwestorowi przysługuje ponadto możliwość wystąpienia o realizację innych poprawek. Do dyspozycji oddawany jest dokument pisemny, który uprawnia do wykonania zmian przez architekta adaptującego.

Ile kosztuje adaptacja?

Adaptacja gotowego projektu kosztuje kilka tys. złotych. Cena za część obowiązkową uzależniona jest głównie od samej działki, a tym samym zakresu i rodzaju zmian nanoszonych przez projektanta. Koszty związane z częścią nieobowiązkową związane są z poprawkami, które zgłasza inwestor. Najtańsze są zwykle modyfikacje w układzie funkcjonalnym, np. zmiany kolorystyczne. Poprawki należą do bardziej kosztownych, ponieważ obejmują ingerencję w konstrukcję budynku. Dotyczy to np. budowy schodów, adaptacji poddasza, utworzenia piwnicy czy zmiany położenia ścian nośnych. Aby obejrzeć projekty domów jednorodzinnych razem z wyceną, warto zajrzeć na stronę: https://new-house.com.pl/projekty-domow. To rozbudowana, elektroniczna baza projektów domów firmy New-House. W tym innowacyjnym systemie zobaczyć można aktualne koszty budowy domów, z uwzględnieniem cen robocizny i materiałów. Dysponując takim rozwiązaniem, można znacznie łatwiej oszacować cenę projektu razem z adaptacją.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments