3 pomysły na oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów często jest pomijane na rzecz zwykłych lamp wiszących na klatce schodowej. Warto jednak pomyśleć o zamontowaniu ciekawego i praktycznego oświetlenia, które może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało jeszcze bardziej efektownie. Sprawdź z nami oryginalne 3 pomysły na oświetlenie schodów!

Nad projektem oświetlenia schodów w domu czy w apartamencie warto pomyśleć już na etapie przygotowywania instalacji elektrycznej. To właśnie wtedy będziemy mogli wykonać odpowiednie prace polegające na pociągnięciu przewodów, więc nie musimy potem niszczyć już wykończonych ścian.

Przy projektowaniu oświetlenia powinniśmy pamiętać o tym, że powinno ono być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, ale nie możemy zapominać również o kwestiach estetycznych. Odpowiednio dopasowane artykuły oświetleniowe sprawią, że wnętrze będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Rodzaje oświetlenia schodów:

  1. Oświetlenie górne – tworzone przez lampy sufitowe, wiszące, a także przez plafony i kinkiety montowane na suficie i na ścianach.
  2. Oświetlenie punktowe – mamy tutaj do czynienia z punktami oświetleniowymi, które mogą być umieszczone w schodach albo w ścianach przy schodach.
  3. Oświetlenie liniowe – bazuje na zastosowaniu taśm oświetleniowych, najczęściej ledowych, które umieszczane są w schodach lub wzdłuż schodów po stronie ściany albo poręczy.

Pierwszy rodzaj oświetlenia jest generalnie najczęściej spotykany – możemy wtedy przebierać we wzorach lamp, na przykład możemy wybrać stylowe lampy Philips lub innego uznanego producenta. Pamiętajmy o tym, aby lampy dawały jednak światło skierowane w stronę stopni schodów, by korzystanie z nich było bezpieczne. Takie oświetlenie nie wymaga też w większości przypadków dodatkowych prac instalacyjnych.

Gdy jednak zależy nam na bardziej efektownym oświetleniu, warto pomyśleć o tym punktowym czy liniowym. W tym przypadku prace instalacyjne będą już potrzebne, więc wcześniejszy projekt będzie niezbędny. Przy takim oświetleniu warto postawić na technologię LED – oświetlenie ledow jest energooszczędne, żywotne, a także daje szerokie możliwości w tworzeniu różnorodnych kompozycji świetlnych.