meble ze sklejki

Warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest sklejka. To różnie kojarzące się słowo w każdej głowie wygląda inaczej, a tak naprawdę jest tylko specjalnym materiałem kompozytowym, który zastępuje nam drogie, eleganckie drewno, ponieważ jest jego najlepszym, teoretycznie, zamiennikiem. Dlaczego sklejka? Ponieważ są to sklejone ze sobą bardzo cienkie i delikatne płaskie kawałki drewna, przylegające mocno do siebie. Nic więcej. A jakie meble z nich mogą powstać?

Meble

Naprawdę różne – dlatego, że sklejka jest materiałem, który może się różnie zachowywać, na przykład pod wpływem ciężaru lub wody. Teoretycznie jest bardzo odporna – w praktyce może to wyglądać jednak inaczej, wszystko zależy od tego, jak stworzony został ten kompozyt. Jest też tworzona z różnych gatunków drzew, dlatego może być bardziej lub mniej absorpcyjna. Istotna jest także szerokość sklejek, z których zbijamy kompozyt. Im grubszy, tym mamy pewność, że takie meble będą trwalsze. Warto zwrócić uwagę na to, że są one klejone na różne kleje, zazwyczaj odporne na wodę i wilgoć, jednak samo drewno już takie nie jest. Także zalanie sklejki może skończyć się nieodwracalnym odkształceniem. Meble, które z niej powstają, powstają także z litego drewna, które jest dużo droższe, ale ładniej się prezentuje w klasycznych pomieszczeniach. Przez to możemy nazwać sklejkę nawet taką, która jest podróbką dobrego stylu, niemniej jednak, meble tworzone z niej są dużo tańsze. Tyczy się to szafek, półek, a także biurek.

Sklejka

Minusem sklejki jest to, że na pewno nie przetrwa tak długo, jak lite drewno. Niemniej jednak wszystko zależy od jej skomponowania przez producenta. Jeżeli sklejka jest gruba, to mamy większa pewność, że mebel dłużej wytrzyma. Można w sklepach i dyskontach meblowych kupić różne meble, o różnych kolorach i wielkości. To tez plus sklejki – meble z niej robione są ogólnodostępne, dzięki czemu szybciej będziemy mogli wyposażyć każde nasze pomieszczenie. Sklejka, jak lite drewno, ma swoje plusy i minusy. Od nas zależy, czy je plusy będą dla nas wystarczające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here